Var skall man leta/boka flygbiljetter (till, från och i Thailand)??

Av Mpc
3 dec. 2008 19:08
Visningar: 2880
hitta den tråd på thailandfurom

Var skall man hitta biljetter till Thailand??

Jo, det finns några alternativ. För reguljärflyg bör man ringa några resebyråer och leta bland prisagenter på internet. Listen nedan anger ett antal resebyråer som nämnts på forumet - än så länge utan klagomål.

Det finns också en hel del flygstolar ganska billigt hos charterföretagen, om man är beredd att boka sistaminuten-resa.

Det finns också en hel del flygstolar ganska billigt hos charterföretagen, om man är beredd att boka sistaminuten-resa.

BILJETTER TILL THAILAND

Var kan jag ringa och vilka kan erbjuda de kampanjer som SAS och Thai Airways brukar ha?

Jade - www.jade.se (bäst och trevligast enligt mig)
Oden Resor - www.odenresor.se
Nonkis Travel Agency - www.nonkistravel.se
Euro Asia Travel - www.euro-asia.se
Classic Travel - www.classictravel.se
Biljett-torget - www.biljett-torget.se (kan ha några erbjudanden ibland)
Koh Phangan Tours - www.kohphangan.se/travel/

Vilka sökmotorer kan jag använda?

Kelkoo - www.kelkoo.se
Pricerunner - www.pricerunner.se
Alla Flygbiljetter - www.allaflygbiljetter.se
Flygresor - www.flygresor.se
Travel SuperSaver - www.supersavertravel.se (ingen sökmotor, men brukar ha bra priser)

Vilka bolag brukar ha bra priser på sina sidor?

SAS - www.sas.se
FinnAir - www.finnair.se

Flygstolar hos charterbolagen? Vilka?
Ving - www.ving.se
Solresor - www.solresor.se
Apollo - www.apollo.se
Fritidsresor - www.fritidsresor.se
Desination - www.destination.se (sökmotor som innehåller priser från de flesta charterbolagen)

BILJETTER FRÅN THAILAND

För er som redan befinner er i Thailand, finns det också sidor att titta på om ni kanske skall besöka familjen i Sverige.

Save Flights - www.saveflights.com

INRIKESBILJETTER I THAILAND

De flesta biljetter är billigare ju tidigare man bokar, speciellt Air Asia.

Thai Airways (www.thaiairways.com):
Bangkok <==> Samui, Phuket, Krabi, Chiang Mai, Chiang Rai
Dessutom mellan många andra ställen: Bangkok, Chiang Mai, Chiang Rai, Hat Yai, Khon Kaen, Krabi, Mae Hong Son, Phitsanulok, Phuket, Surat Thani, Ubon Ratchathani, Udon Thani

Bangkok Air (www.bangkokair.com):
Bangkok <==> Phuket, Samui, Trat, Chaing Mai, Sukhothai
Phuket <==> Pattaya
Phuket <==> Samui
Samui <==> Krabi
Samui <==> Pattaya
Dessutom fler turer, där man byter i Bangkok.
Sista och första avgången varje dag till/från Samui har reducerat pris!

Air Asia (lågpris, populärt, www.airasia.com):
Bangkok <==> Phuket, Krabi, Surat Thani, Hat Yao, Chiang Mai, Chiang Rai och många andra.
Flyger till/mellan dessa platser:
Bangkok, Chiang Mai, Chiang Rai, Hat Yai, Krabi, Nakhon Si Thammarat, Narathiwat, Phuket, Ranong, Surat Thani, Ubon Ratchathani, Udon Thani

Nok Air (lågpris, www.nokair.com):
Bangkok <==> Hua Hin, Lampang, många till.
Flyger till/mellan dessa platser: Bangkok, Chiang Mai, Hat Yai, Nakhon Si Thammarat, Udon Thani, Trang, Mae Hong Son, Hua Hin, Chiang Rai, Pai, Lampang, Nakhon Phanom, Sakon Nakhon, Roi Et, Buri Ram, Nan

Fly 1-2-go (lågpris, www.fly12go.com):
För tillfället inga turer.

SGA Airlines (www.sga.co.th):
Hua Hin <==> Bangkok
Små plan och dyra biljetter.

PB Air (www.pbair.com):
Bangkok <==> Lampang, Nan, Roi-et, Sakon Nakhon, Nakhon Phanom, Buriram

Leta nu billiga biljetter!! Lycka till!
Martin

källa thailandfurom
7 dec. 2008 16:47
hej reseguiden .se är inte ett dåligt alternativ,JADE på olof palmes gata och snacka med Peter han fixar det du vill ha! men boka bara resan mellan sverige och bangkok tor. sen köper du resan härnere ,du känar en massa pengar på det. priserna går ner fortare här nere än i sverige när ekonomin sjunker i världen. du köper flyg buss eller tåg här nere!
PO I Khao lak