Mångkulturella Sarajevo
Sarajevo är en mångkulturell stad där moskéer, katedraler och synagogor ligger sida vid sida. Staden har beskrivits som Europa Jerusalem men personligen tycker jag mer den känns som en blandning av Istanbul och Wien med inslag av tidstypiska byggnader från kommunisttiden.
Strosa runt i de mysiga turkiska kvarteren

Gamla stan (Baščaršija) är stadens centrum för restauranger, barer och shopping. I östra delen ligger de charmiga turkiska kvarteren med ringlande kullerstensgator och låga hus med träfasader. Här shoppar du traditionellt hantverk, orientalisk inredning, souvenirer och smycken. På kopparsmedsgatan Kujundžiluk hittar du allt från brickor till turkiska kaffeserviser. Kläder i vanliga butiker upplevde vi som dyrare än hemma.
En magisk blandning av smaker
Här finns även gott om kaféer att slå sig ner på med en kopp starkt turkiskt kaffe och en burek (fylld filodegspirog) för att betrakta folkvimlet. Missa inte heller att prova de kryddiga färsbiffarna Cevapi – en östeuropeisk delikatess och ett måste på plats i Sarajvo. Sarajevo har även stort utbud av internationella restauranger samt ett spännande bar- och nattklubbsliv.
Här äter du gott för en liten peng och i den äldsta delen av stan, Baščaršija (omöjligt att uttala) finns ett rikt utbud av restauranger. Både mat & dryck är prisvärt, exempel stor Cevapcici med pitabröd, 60 kr, Sarajevsko (ljust öl på flaska) cirka 25 kr, 1 kg (!) mixgrill runt 560 kr, baklava 30 kr.
Från öst till väst
Mitt i gamla stan ligger moskén Gazi-Husrev-bey som smyckas av orientaliska mattor och vackra takmålningar. Som kvinna måste man täcka sig för att besöka moskén. Vi lånade sjalar i den lilla butiken bredvid moskén. Några kvarter därifrån ligger fontänen Sebilj som också är sevärd. Om du följer gatan Sarači genom Gamla stan västerut kommer du in på gågatan Ferhadija. Här försvinner det turkiska arvet och istället är arkitekturen mer influerad av Österrike-Ungern. Ferhadija med sina tvärgator är fulla av butiker och varuhus. Här ligger även inomhusmarknaden Markale med frukt och grönsaker. I slutet av Ferhadija brinner en evig låga till minne av andra världskrigets offer.
Sarajevos skrämmande nutidshistoria
På Tunnelmuseet i närheten av flygplatsen kan du ta del av krigets historia. Tunneln byggdes 1993 från källaren i ett vanligt bostadshus för att transportera förnödenheter in och människor ut under de år som Sarajevo var under belägring. Nere i tunneln, sittandes på tomma trälådor, blir kriget plötsligt kusligt närvarande. I filmen som visas får vi se hur bomber faller och skott skjuts på gator där vi strax före promenerat. Historiska museet i närheten av tågstationen är också sevärt. Tunnelmuseet var ett stop på vår organiserade rundtur av Sarajevo och är ett måste. Från flygplatsen åkte vi direkt till museet där vi mötte upp guiden och övriga i gruppen.
Från skidåkning till filmfestival

Sarajevo ligger i en grönskande dalgång med berg runtomkring. Strax utanför ligger de små skidorterna Jahorina (bild) och Bjelasnica där vinter-OS hölls 1984. Idag är de prisvärda alternativ för skidresan. När vi gjorde rundturen i Sarajevo ingick det ett stopp vid bobsleightbanan, mycket grafitti med varierande kvalitet och budskap. Skogen som omger banan är mycket vacker och maffig.
Om du vill mingla med kändisar ska du bege dig till Sarajevo under den sommarvecka (vanligtvis i augusti) då filmfestivalen äger rum. Sarajevos Film Festival är en av de största i Europa.
Så tar du dig hit och runt
Tack vare spårvagnsnätet är det enkelt att ta sig runt i Sarajevo. Flygplatsen ligger 12 kilometer utanför centrum och härifrån tar du dig lättast in till centrum med taxi. Ryanair har direktflyg hit och ett tips är att kombinera Sarajevo med en solsemester på den kroatiska kusten. Det går bussar till Sarajevo bland annat från turistorterna Split och Dubrovnik.
Alla weekendpaket till Sarajevo
Psst! Mer av Bosnien-Hercegovina
Vi följde med på en heldagstur som sträckte sig från tidig morgon till närmare 10 på kvällen. Prislappen låg på blygsamma 500 kr per person och vi var totalt 7 personer på rundturen. Guiden var mycket kunnig och deras kontor låg precis vid gamla stan.
Här kan du se kartor och turer från Funkytours
Upplevelser utanför Sarajevo
📍 Konjic-Jablanica-Počitelj -Blagaj-Kravice Waterfalls-Mostar.
☢️ Konjic- en pittoresk liten by där floden Neretva passerar. Dock mest känd för att Tito byggde en bunker i utkanten av byn. Bunkern är hela 6 400 m² och skulle husera 350 av hans närmaste män och stå emot en eventuell kärnvapenattack.
🚂 Jablanica- Under andra världskriget stred de jugoslaviska partisanerna mot nazisterna här. Tito valde att spränga järnvägsbron ovanför floden Neretva och än i dag ligger bron kvar i den glittrande floden. Området är även poppis för jakt och vandring.
🎏 Lunch vid floden Buna med besök i Dervischklostret (Blagaj Tekke) som byggdes under 1500-talet. Forell är den lokala specialiteten och restaurangerna ligger precis vid vattnet, så mysigt. Ps. Notan här var en mycket positiv överraskning då detta är en plats som samlar besökare från hela världen.
♖ Pocitelj, där medeltiden möter ottomanska riket. 
Här möts medeltida försvarsmurar och torn med spår från det osmanska riket som stenhus med skiffertak, smala kullerstensgränder och den vackra Hadži Alija-moskén från 1500-talet. Fantastiska vyer & en iskall hemmagjord saft av granatäpple som räddade oss efter en rejäl klättring.
💦 Kravica- Vattenfall på upp till 28 meter, 
Bada och bendra vattenfallen på nära håll! Det är inte varmt i vattnet men uppfriskande, det kan det bli rejält varmt på sommaren. För den som önskar kan man ävenutforska vattenfallen på närmare håll med båt. Otroligt vacker plats med många detaljer och variationer i naturen. Självklart behöver man inte gå hungrig, det finns gott om plats för att slå sig ner och ta en kall dricka eller en bit mat.
💎Mostar, den kanske mest kända platsen i hela landet för turister och vi förstår varför! 
Det mest ikoniska med Mostar är stenbron som förenar den gamla stadskärnan. Bron sprängdes 1993 under inbördeskriget men har byggts upp med exakt samma stensort. När man står på toppen av bron inges man med en stor portion respekt för de unga män som dyker ner tjugo meter ner i floden. Det sägs att om du är redo att hoppa från bron är du även redo att gifta dig…
Bra att veta
Valuta: Konvertibel mark (BAM)
Tidszon: CET (Samma som Sverige, UTC+1)
Pass & visum: Svenska medborgare behöver inte visum för vistelser upp till 90 dagar. Pass ska vara giltigt under hela vistelsen.
Eluttag & adapter: Typ C och F, samma som i Sverige. Ingen adapter behövs.
Vaccinationer: Inga obligatoriska vaccinationer för resenärer från Sverige.
Transport: Buss är vanligast mellan städer. Tåg finns på vissa sträckor, bland annat Sarajevo–Mostar. Taxi är prisvärt.
Väder: Kontinentalt klimat med varma somrar och kalla vintrar. Maj–juni och september är oftast mest behagliga.
Weekendpaket till Sarajevo
