Emelierssels blogg

Fredag 12 Juli 2013 - Gettysburg

Dag 75

Hade så bråttom att ta mig ifrån New Jersey att jag glömde ta sand därifrån *gah*.

Skulle ta mig till Gettysburg igen för att se de riktiga slagfälten. På väg dit var det långa köer och fick svänga av motorvägen då det var en trafikolycka.
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/gettysburg-pennsylvania-usa-457154 Verkade tyvärr vara en allvarlig sådan då helikoptern landade på vägen :/
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/gettysburg-pennsylvania-usa-457155 Var två till längst med vägen, tack och lov på motsatt körbana. http://www.reseguiden.se/forum/bilder/gettysburg-pennsylvania-usa-457156 Var köer så långt som en halvtimme bort. Och man kommer ju en bit om man kör i 110 km/h i en halvtimme...
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/gettysburg-pennsylvania-usa-457162 Flera broar över floden.
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/gettysburg-pennsylvania-usa-457157 Kom till sist till slagfälten. Här är Cavalry Field.
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/gettysburg-pennsylvania-usa-457158 Fanns flera monument över de olika trupperna.
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/gettysburg-pennsylvania-usa-457159 Hade en Park Ranger efter mig och sen före mig när jag åkte runt. Hmm..
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/gettysburg-pennsylvania-usa-457160 Närmar mig en delen av kyrkogården som ligger i Gettysburg.
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/gettysburg-pennsylvania-usa-457161 Tog kort på denna hästen från andra hållet sist jag var här.
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/gettysburg-pennsylvania-usa-457163 Nordstatarna hade örnen som symbol och har hängt med i USA än idag.
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/gettysburg-pennsylvania-usa-457164 Denna låga slutar aldrig brinna.
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/gettysburg-pennsylvania-usa-457165 Många vackra statyer.
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/gettysburg-pennsylvania-usa-457166 Kan omöjligt berätta om alla olika framryckningar och vilken sida som gjorde vad så för enkelhetensskull kan den som är mer intresserad läsa här: http://sv.wikipedia.org/wiki/Slaget_vid_Gettysburg

http://www.reseguiden.se/forum/bilder/gettysburg-pennsylvania-usa-457167 http://www.reseguiden.se/forum/bilder/gettysburg-pennsylvania-usa-457168 Trots lite regn så var det vackra vyer ändå.
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/gettysburg-pennsylvania-usa-457169 Det stod att parken stängde 6.00 PM så jag fick skynda mig i vanlig ordning. Ut ur bilen, ta lite foto, in igen, köra, stanna, ut...
Och så var det utsiktstorn lite överallt och jag skulle ju givetvis upp i alla såklart.
Detta var den högsta.
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/gettysburg-pennsylvania-usa-457170 Parkerade bilen och såg folk där uppe och några som var på väg upp. Gick om dom, kom upp, tog några bilder, sprang ned igen och satte mig i bilen och då var de första nere till hälften. Snabb som en vessla :)

Här ser man över Death Valley.
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/gettysburg-pennsylvania-usa-457172 http://www.reseguiden.se/forum/bilder/gettysburg-pennsylvania-usa-457173 http://www.reseguiden.se/forum/bilder/gettysburg-pennsylvania-usa-457174 http://www.reseguiden.se/forum/bilder/gettysburg-pennsylvania-usa-457175 http://www.reseguiden.se/forum/bilder/gettysburg-pennsylvania-usa-457176 Denna stora byggnad kunde man med klättra upp i. Är minne över Pennsylvanias egna soldater.
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/gettysburg-pennsylvania-usa-457177 Tycker särskilt om hästmonumentet, så ståtliga på något vis.
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/gettysburg-pennsylvania-usa-457178 http://www.reseguiden.se/forum/bilder/gettysburg-pennsylvania-usa-457179 Var många kvar i parken så de stängde tack och lov inte grindarna, var färdig klockan sju. Begav mig västerut för att hinna köra så mycket som möjligt innan jag checkade ut.
Men fick syn på detta övergivna hus längst vägen så det blev tvärnit :)
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/gettysburg-pennsylvania-usa-457171 Vågade dock inte gå in, dels på vad som kunde gömma sig i gräset och dels att folk kunde se mig från vägen. Och man visste ju inte om det kom ut några aliens ifrån majsfälten runt omkring ;)

Det regnade och blev mörkt medan jag körde och körde. Letade boende i mobilen men täckningen försvann ibland.
Men hittade till sist ett hotell i min prisklass och ringde och frågade om det var försent att checka in klockan tio och om poolen fungerade (don't make same mistake twice).
Bokade hela fyra nätter!
Dela med andra:    

Skriv kommentar
Arkivet
Visa alla

Senaste inläggen

Dag 7 - 8
8 år sedan
Dag 5 - 6
8 år sedan
Dag 1 - 4
8 år sedan
Dag 83
12 år sedan
Dag 82
12 år sedan