Emelierssels blogg

Fredag 24 Maj 2013 - Virginia City

Dag 26

Styrde Mustangen mot Virginia City.
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/virginia-city-nevada-usa-453705 Redan vid Silver City och Gold Hill började man ana dessa mysiga byggnader.
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/virginia-city-nevada-usa-453706 http://www.reseguiden.se/forum/bilder/virginia-city-nevada-usa-453707 Sen kom jag in i Virginia City och skulle hitta Diligensen.
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/virginia-city-nevada-usa-453708 Vagnarna kallades Concord Stagecoach och började byggas 1827. Det bästa med dessa vagnarna var att istället för fjärderupphängning hade de läderremmar så själva kupén gungade. Det gjorde den inte så stötig.
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/virginia-city-nevada-usa-453709 Mark Twain skrev om detta färdsättet i sin bok Roughing It år 1861.
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/virginia-city-nevada-usa-453710 En av de gamla kuskarna började fråga om min resa, vart jag skulle bo i Virginia City. Sa att jag inte hade bokat något så han tipsade mig om ett motell. Sen skrev han på ett visitkort som jag skulle ge till motellägaren där det stod "take care of this kid". Hittade dock ett annat hotell sen.

Fortsatte titta på alla fina byggnader.
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/virginia-city-nevada-usa-453711 http://www.reseguiden.se/forum/bilder/virginia-city-nevada-usa-453712 http://www.reseguiden.se/forum/bilder/virginia-city-nevada-usa-453713 Man kunde verkligen åka tillbaka i tiden se framför sig när de gick här i ur och skur och band upp hästarna framför saloonerna.
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/virginia-city-nevada-usa-453714 http://www.reseguiden.se/forum/bilder/virginia-city-nevada-usa-453715 http://www.reseguiden.se/forum/bilder/virginia-city-nevada-usa-453716 http://www.reseguiden.se/forum/bilder/virginia-city-nevada-usa-453718 http://www.reseguiden.se/forum/bilder/virginia-city-nevada-usa-453719 Sådan här utsikt hade jag när jag skulle äta hamburgare. Dom kallade den för 100 mile view.
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/virginia-city-nevada-usa-453720 Checkade in på hotellet Silver Queen.
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/virginia-city-nevada-usa-453721 Byggdes 1876 och enligt Mark Twain var väggarna så tunna att man kunde höra sin granne ändra tankar.
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/virginia-city-nevada-usa-453722 Det var i Virginia City som Samuel Clemens började använda sin alias Mark Twain.
Virginia City var en guld- och silvergruvorstad. Som bäst bodde här 15000 människor och kallades för den rikaste staden i Amerika.
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/virginia-city-nevada-usa-453717 När eftermiddag började bli kväll gav jag mig ut på pubrunda. Kom till Delta Saloon och beställde något med strawberry. Har inte så koll på alla drinkar. Började prata med tre gamla gubbar varav en svensk, en irländare och en amerikanare. Irländaren och svensken hade bott där i 20-45 år. Så det blev svenskengelska.
Fick extra alkohol av bartendern från mina nya vänner och sedan en till drink.
Svensken och jag pratade om Sverige och alla hade hört om upploppen vid Stockholm, ja de delade min åsikt. Irländaren och jag pratade om historia och blev helt salig när jag berättade om min Colt och flintbössa. Berättade att jag någon gång ville till Irland och då sa han att vi skulle ha kontakt för han åkte hem en gång om året och att han gärna hade velat se Sverige.
Visade sig att Amerikanaren hade tjänstgjort som elektriker på hangarfartygen USS Midway som jag besökte i San Diego!

Vid 20.15 var det dags för spökrunda i staden. Började med Silver Queen Hotel där en prostituerad härjade efter att ha tagit livet av sig. Rum 11 skulle visst vara extra hembesökt. Jag hade nr 22 *puh*.
Gruppen gick runt med spökavkännare till olika delar av staden där det har varit hemsökt. Jag brukar känna av om det är något men alkoholen gjorde väl sitt för min avkännare blinkade bara en gång på den timmen medan de andra blinkade en massa ggr.
När turen var slut satt jag kvar i ett spökrum men icke kom det någon besökare.
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/virginia-city-nevada-usa-453723 I denna spegeln har en gestalt sett flera ggr men jag skrämde nog bort henne.
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/virginia-city-nevada-usa-453724 Sen när jag skulle fortsätta krogrundan (i jakt på mycket yngre män) så var nästan allt stängt och klockan var inte ens 22.00! What? Bara till att gå lägga sig i spökhotellet.
Dela med andra:    

Skriv kommentar
Arkivet
Visa alla

Senaste inläggen

Dag 7 - 8
8 år sedan
Dag 5 - 6
8 år sedan
Dag 1 - 4
8 år sedan
Dag 83
12 år sedan
Dag 82
12 år sedan