Emelierssels blogg

Tisdag 14 Maj 2013 - Page

Dag 16

Efter några timmars sömn var det dags att stiga upp. En lång dag i bilen väntade.
Packade in mat, vatten, kameror och så Vanilla.
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/kayenta-arizona-usa-453045 Var till att tanka bilen för vägarna såg ut så här.
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/kayenta-arizona-usa-453044 Och så började de konstiga bergen dyka upp.
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/kayenta-arizona-usa-453046 Vi kom till First Mesa där det finns en by för natives som är 1100 år gammal. Ligger på en hög bergsplatå som de fått bära vatten och mat till. Flera bor kvar där det inte finns el eller vatten. De lever på att sälja hantverk till turister.
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/kayenta-arizona-usa-453048 Tyvärr vart det inga ceremonier när vi var där.

Vi styrde Mustangen mot Monument Valley.
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/kayenta-arizona-usa-453047

Körde förbi en by som hette Steamboat, undra vart de fick namnet ifrån..
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/kayenta-arizona-usa-453049 Såg massa fina hästar, som den här, vill ha!!
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/kayenta-arizona-usa-453050 http://www.reseguiden.se/forum/bilder/kayenta-arizona-usa-453051 http://www.reseguiden.se/forum/bilder/kayenta-arizona-usa-453052 Helt plötsligt blir bergen lite runda..
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/kayenta-arizona-usa-453054 http://www.reseguiden.se/forum/bilder/page-arizona-usa-453065 Och kantiga igen
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/kayenta-arizona-usa-453055 http://www.reseguiden.se/forum/bilder/kayenta-arizona-usa-453059 http://www.reseguiden.se/forum/bilder/kayenta-arizona-usa-453060 http://www.reseguiden.se/forum/bilder/kayenta-arizona-usa-453061 Blev mest bilder i farten, inte hinner vi stanna när vi ska köra 12 h på en dag! Här fick Wolfie med sig själv också :)
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/kayenta-arizona-usa-453076 Inte så att bonden plockar sten på åkern här...
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/kayenta-arizona-usa-453056 http://www.reseguiden.se/forum/bilder/kayenta-arizona-usa-453057 I detta landet vet man aldrig hur det ser ut runt nästa krön...
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/kayenta-arizona-usa-453058 http://www.reseguiden.se/forum/bilder/kayenta-arizona-usa-453062 Helt ofattbart att naturen kan göra sådana här skapelser. Kan knappt förstå vad man ser.
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/kayenta-arizona-usa-453063 http://www.reseguiden.se/forum/bilder/kayenta-arizona-usa-453064 Efter en kamp mot solen kom vi fram till Lake Powell med en timmes marginal innan solnedgång! Gällde att snabba sig.
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/page-arizona-usa-453066 http://www.reseguiden.se/forum/bilder/page-arizona-usa-453067 http://www.reseguiden.se/forum/bilder/page-arizona-usa-453068 http://www.reseguiden.se/forum/bilder/page-arizona-usa-453069 Vi körde över en damm och betalde en vägavgift för att köra längst med Lake Powell. Blev som vanligt bilder i farten!
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/page-arizona-usa-453070 Solen går som sagt ned snabbt så den vita springaren fick skynda sig. Jag trodde man kunde komma runt sjön o ett tu tre var vi i Utah!
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/page-arizona-usa-453071 Insåg att det var alldeles för långt runt så vi vände för att köra till stranden. Där skulle de ha pengar var camping efter kl 20. Vi protesterade att klockan var 19 men han fick undervisa oss att Utah låg en timme före.
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/page-arizona-usa-453072 Ny delstat, ny sand :D Fylla påse snabbt snabbt!
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/page-arizona-usa-453053 Bara in i Arizona igen och fortsätta ta bilder den på vackra men ack så snabba solnedgången.
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/page-arizona-usa-453073 Sen hittade vi en gratis plats att ställa oss på. Fram med stativet och ta mer bilder.
http://www.reseguiden.se/forum/bilder/page-arizona-usa-453074 Vi hade bikini med oss för att bada i sjön. Klockan var 19.30 (20.30 100 meter bort) och det var fortfarande varmt i luften. Vi gick ned till sjön o insåg att det inte var lika varmt i sjön. Var inte ens lönt att byta om utan fick bli fotadopp istället.
Vi njöt där ett tag innan det var dags att bege sig 4h söderut igen tillbaka till Cottonwood.
Nu gällde det att hålla oss vakna genom musik. Jag skötte cd-skivsbyte och Wolfie körde. Vi fick sen stanna en halvtimme för att sova med två små berg som sällskap bredvid vägen.
Dela med andra:    

Kommentarer
Emelierssel säger till Anneliet:
Tack :)
Postat 2013-05-17 02:13  Anmäl
Anneliet säger:
Fantastiska bilder:-)
Postat 2013-05-16 23:23  Anmäl

Skriv kommentar
Arkivet
Visa alla

Senaste inläggen

Dag 7 - 8
8 år sedan
Dag 5 - 6
8 år sedan
Dag 1 - 4
8 år sedan
Dag 83
12 år sedan
Dag 82
12 år sedan