Warszawa, restaurang.

Av Marsam2
27 mars 2015 17:27
Ska åka till Warszawa och fira en 50 åring. Vi ska bjuda 20 personer på restaurang och vill ha tips på bra prisvärd restaurang.
Av Hkn
27 mars 2015 17:43
O! Tjugo personer...

I ert fall skulle jag boka ett ställe med utrymmen som låter er ha en speciell avdelning för er själva. Sedan väljer ni en set-menu som ni kommit överens om innan (med hänsyn tagen till allergier och annat). En sittning med över 10-12 pers är en logistisk utmaning för de flesta restauranger.

Nu var det en hel evighet sedan jag åt på Belvedere, men deras setting är spektakulär – slottspark – och priserna är relativt hyggliga (bland de varma rätterna finns en risotto för 44 PLN = nästan prick en svensk hundralapp – och de flesta huvudrätter kostar mindre än 200 SEK).

I vanliga fall skulle jag inte välja detta etablissemang för maten, men för ett halvstort evenemang, så... yes.

http://www.belvedere.com.pl/en/#

Powodzenia!

:: hkn ::
Av Marsam2
31 mars 2015 05:30
Tack för era svar. Ska titta på dessa. Är så tacksam för tipsen. Jag vet att det är flera i sällskapet som gillar buffémat. Finns det någon bra buffé restaurang för en middag i Warsawa?
Av Annl
21 apr. 2015 14:38
Dom Polski är ett väldigt trevligt ställe med fantastisk mat och avkopplande och vilsam miljö.Där blir ni väl omhändertagna. Där käkade vi 50-årslunch.
Av Marsam2
22 apr. 2015 05:41
Tack Annl. Det ska jag titta på. / Maria.