Vart kan man åka på sportlovet?

Av Frida99
24 nov. 2012 19:39
Vart kan man åka på sportlovet i februari? Jag kan bara vara borta i en vecka. Vill då inte åka till ett land som ligger för långt bort. Är tacksam för tips på länder och orter!
Av Frida99
24 nov. 2012 20:51
Tackar, det är faktiskt så att det är dom tre resmål jag har funderat på eftersom jag vill ha värme och sol!
26 nov. 2012 16:09
Oman är både solsäkert och ett spännande land. Har varit där 3 ggr och bott på Crowne Plaza, ett hotell som har massor av aktiviteter, golfbana och egen strand.
Dubai är också ett förslag. Kanarieöarna är också lagom långt borta för en vecka.
Av Annl
26 nov. 2012 17:20
Om du vill ha sol och värme skulle jag välja bort Kanarieöarna och i stället satsa på säkra kort som Dubai eller Egypten.

Dubai är väldigt väldigt speciellt och ett fantastiskt ställe och riktigt kul att ha upplevt det. Fantastiska bad dessutom i Persiska viken; helt rent och klart vatten.
Citerat från frida99:
Tackar, det är faktiskt så att det är dom tre resmål jag har funderat på eftersom jag vill ha värme och sol!