Lämna flygplats vid mellanlandning

Av Kleee91
19 sep. 2013 21:37
Är det någon som har koll på hur det fungerar att lämna flygplatsen vid mellanlandning? Kommer mellanlanda nästan 12 timmar i Japan och eftersom de är över dagen så vore de ju trevligt om man kunde se sig omkring. Men hur fungerar det att bara lämna flygplatsen några timmar, behöver inget visum vet jag men är det något annat man bör tänka på eller vara uppmärksam på? :)
Av Sq7700
19 sep. 2013 22:00
Det är bara att lämna flygplatsen precis som om Japan vore din slutdestination. Ditt bagage stannar dock kvar på flygplatsen.

Svenska medborgare behöver inget visum, men du går igenom en passkontroll där ditt pass stämplas. När du kommer tillbaka till flygplatsen går direkt mot säkerhetskontrollen (och sedan passkontroll igen) där du visar upp ditt boardingkort som du fick på den plats där du påbörjade resan.

Med andra ord: inga konstigheter!
Av Kleee91
19 sep. 2013 22:32
Okej tack för snabbt svar! :)