På båttur runt Capri. I Faraglioni i bakgrunden
Bilden tagen: Onsdag 8 Juli 1992 (Kamera)Visningar: 99
... by för hushyra. Tänker att Positiano, Capri och Napoli är utflyktsmål. Men är tacksam för goa tips om allt som rör detta område. Våra barn är i tonåren. Gunillad:
Har inte hyrt hus själv, men kolla lavilla och initalia på nätet.
Området vid ...
Frågor & svar
5... om Napoli och upptäck alla fantastiska byar och orter där och ta en tur till Capri. Och åk ut till en lokal bonde som vi gjorde och köp med er riktig superfärsk buffelmozzarella att kalasa på till kvällen på balkongen på hotellet.Ljuvligt!
Frågor & svar
4... byarna Ravello, Positano och ev. Capri. Vi avslutar resan med att ta tåget tillbaka till Rom från Salerno och stanna 3 nätter i Rom där vi hyrt en lägenhet. Gunillad:
Jag tycker att ni ska bo i Positano, den vackraste av orterna längs ...
Frågor & svar
7... även en tur till Ischia och Capri. Under sommarhalvåret går en båt däremellan också. Själv reste jag Neapel-Ischia-Capri-Amalfi (dagstur Ravello)-Positano-Sorrento-Neapel.
I Ravello finns två palats som är sevärda, Villa Cimbrone och Villa ...
Frågor & svar
8... Vi kommer också ha fyra dagar på Capri så tips på sevärdheter därifrån mottages också tacksamt!
Tack på förhand! Annl:
Hej,
Vesuvius är klockrent tycker jag.
Pompeij detsamma och då får ni absolut inte missa det historiska museet i ...
Frågor & svar
4