Friidas blogg / Kina

Torsdag 27 Augusti 2009 - Peking
Resealbum: Peking
Nu star jag vid en av datorerna som ar utstallda pa konferensen som jag ar har pa. Idag ar det "mitt" amne som tas upp i en av salarna vilket gor det hela mer intressant. Som vanligt var lunchen nagot oorganiserad med forvirrade koer vid buffen, kineser som trangde sig och fa lediga sittplatser i matsalen. Idag var dock maten lite godare an de andra dagarna, i alla fall de friterade rakorna som jag at mig matt pa!

Min mage gor lite uppror mot maten har, nagot jag tycker ar konstigt eftersom jag sallan brukar fa problem med den. Vi misstanker att det godaste pa hela resan ligger bakom; hot potten vi at for nagra dagar sedan.. Kan vi ha kokat kottet for kort tid kanske?

Nu ska jag ga och kolla till min poster och sen ar det dags for eftermiddagspasset!
Fredag 21 Augusti 2009 - Peking
Resealbum: Peking
Äntligen framme i Peking. Vi anlände idag på eftermiddagen lokal tid. Det första jag tänkte på när vi klev av flyget var att det mesta såg grått och urtvättat ut samt att det var varmt!

Efter en dusch på hotellet traskade vi ner mot stan men insåg efter ett par kilometer att vi bara kommit en liiiten bit på kartan, därefter blev det tunnelbana!

Efter flera byten och massor med kineser i tunnelbanan var vi utsvultna och åt på första bästa restaurang vid Lamatemplet. Kinakäket var helt ok (mitt var mumsigt och Fredriks var...annorlunda..) och efter det orkade vi gå runt och kika lite längs lyktupplysta små gator.

Nu är vi tillbaka på hotellet och kroppen värker efter en massa promenerande och för lite sömn. Fredrik ligger redan och snarkar gott på sin stenhårda säng och med tanke på hur morgonpigg han är, är det nog bäst att jag också kryper ner nu..