Kan nog sätta mej i samma fålla som Birgitta..Har aldrig föjt rekomendationerna utan alltid bara rest på..Idag har jag mer av en händelse stelkramp o ev..? ett fungerande hepatitskydd.(vet ej)
Åker i morgon till sydamerika(
venezuela m.m) Ivissa av länderna har det varit ett tvång o utan kommer man inte in i landet,då har jag tagit vad som behövs.dessa doser av vaccin är ofta tidsbegränsade men dessa datum har jag dålig koll på..Till thailand behövs inga vacciner i min värld.
Malariaprofylax är skit enl mej, det finns c:a 700 olika myggor i välden och vaccinen som säljs skyddar bara mot ett antal av dom..? vilka biter dej?
sen är det ju en ekonomisk fråga, företagen som utför o säljer vacinen vill tjäna pengar på folks rädslor.Ofta mår man bara sämre av vaccinen.
Jag är sparsam i mina val av vacciner.ta bara vid tvång..tror på ödet,om jag drabbas så är det snarare av trafiken eller dyl.Carpe diem..
Mvh/Joakimn