Grekland
Jakten på den perfekta stranden går vidare
Bad vid Kambos-stranden.
Bild: Eva Wiklund
Bad vid Kambos-stranden.

Jakten på den perfekta stranden går vidare

Psilli Ammos når du bara till fots eller via båt.
Bild: Eva Wiklund
Psilli Ammos når du bara till fots eller via båt.
Actionfyllt på Kambos-stranden.
Bild: Eva Wiklund
Actionfyllt på Kambos-stranden.
Tistel på den karga klippstranden Petra.
Bild: Eva Wiklund
Tistel på den karga klippstranden Petra.
Gränderna i staden.
Bild: Eva Wiklund
Gränderna i staden.
Vandring vid Psilli Ammos.
Bild: Eva Wiklund
Vandring vid Psilli Ammos.

Flyg till Grekland och leta efter paradisstranden du också:

Långläsning i tre delar: sökandet fortsätter

Igår blev vi introducerade till Reseguidens medlem Eva Wiklund och hennes jakt på paradistränder på den grekiska ön Patmos. Här följer den spännande fortsättningen.
Öns officiella paradisstrand testas
Nästa dag beger vi oss mot det som marknadsförs som öns verkliga paradisstrand. Den vackra sandstranden Psilli Ammos som bara nås med båt eller till fots ligger på södra delen av ön. Vi parkerar bilen utanför den lilla baren i Diakofti och frågar efter vägen. Här finns inga skyltar och innan vi hittade baren hamnade vi i någons köksträdgård. Några äldre män pekar mot berget och där hittar vi stigen. Det tar oss knappt en halvtimme att gå sträckan som restaurangägaren Theodoro trafikerar med sina mulåsnor varje dag. På dem transporterar han färska grönsaker från sina egna fält i gryningen och skräp tillbaka i skymningen.
Uppifrån berget faller vi genast för den lilla bukten med ljus sand, skuggande träd och inbjudande vatten. Man vill rusa nerför den slingrande stigen med de vassa, rullande stenarna och kasta sig i vattnet. Det visar sig att utsikten är mer betagande än själva stranden. Visst, den är helt okej, men sanden känns aningen skräpig även om badet och den lilla tavernan plussar på betyget rejält. Dessutom finns det toaletter med färskvatten i kranarna.
– Pappa köpte marken och byggde det här huset på 70-talet. Det var svårt att livnära sig och många flyttade från ön. Det fanns nästan inte några turister här då, men han var envis, berättar dottern Diouisia. Hon och hennes syster Sosoula jobbar tillsammans med fadern och modern och har sina sex barn i olika storlekar med sig. Diouisia serverar en chokladkaka som smälter i munnen medan jag får mig historien till livs.
Coola klippor på hemvägen
På väg hem från Psilli Ammos passerar vi stranden Petra. Här ligger en jätteklippa utslängd i havet, som ett stort stenhuvud. Den kantas av två bukter. Stranden, som ser inbjudande ut på håll, är full av stora stenar och tistlar här och där. Vi tappar snabbt lusten att bada, men klippan lockar barnen och deras kompisar som hittar en uthuggen passage med trappsteg ända upp till toppen.
”Det är jättehäftigt här”, vrålar de små figurerna som ser ut att balansera livsfarligt där uppe.
Påfyllning av energi i staden
Strandjakten kräver påfyllning av energi och inne i den lilla staden, Skala eller rätt och slätt Patmos, som knappt är mer än en by, finns en hel del restauranger att välja på. Från pizzerior och billiga gyros-ställen där lokalbefolkningen handlar nystekta kycklingbitar insvepta i pita-bröd, till restauranger med vita dukar och linneservetter.
Inne i centrum är affärerna öppna på kvällstid och här har Georgios Gamperakis sin butik med glashantverk. Hans skapelser är inte billiga, men utsökta, och gästerna på de många kryssningsfartygen som ankrar i hamnen tycks ha råd. I andra änden av centrum har han sin verkstad där glasskivor blir till skålar, vaser, ringar och andra bruksföremål. Det är Georgios som berättar för oss i vilken riktning vi inte ska leta efter paradisstranden. På östra sidan av ön ligger det EU-finansierade reningsverket. Det byggdes för tio år sedan, men slutade att fungera bara efter ett par år. Sedan dess har avloppet från de många hushållen gått direkt ut i havet vid Chohlakas, på västra sidan ön i jämnhöjd med Skala som ligger på östra sidan. Här är solnedgången fantastsikt, men det skulle aldrig falla den fasta befolkningen in att bada i närheten.
– Vi är några som har stridit i många år för att reningsverket ska renoveras och för att kommunen ska sluta att bränna sopor utan rening”, berättar Georgios, som tror att gruppen kan få framgång snart. Det har krävts många advokater, massor av pengar och mängder av överklaganden för att komma någon vart.
– Det här är en skam för vår fina ö, säger han.
Fartfyllda strandupplevelser
Dagen efter vandringen till Psilli Ammos bokas för mer kommersiella upplevelser. Stranden Kambos lockar med vattenskidor, snabba båtar, kajaker och möjlighet att surfa på badring. Här slog svenska Lisbeth Kokoni upp sin uthyrningsverksamhet för 30 år sedan och idag har hon sällskap av sonen Andreas. Patmos har förändrats, men ändå behållit sin småskalighet tycker hon.
Billigt är det inte att köpa en fartfylld kvart åt barnen, men Kambos får mycket höga paradispoäng av sönerna.
– Wow! En gång till. Häftigare kan det inte bli!, tonårssonen tjuter av skratt och vill ha mera fart på badringen som studsar över vågorna när Andreas drar på.
Yngste sonen sitter på passagerarplatsen och njuter av fartvinden. När han får köra båten själv är lyckan total. Andreas pekar ut små klippskrevor med vykortsblått vatten. Där inne kan man snorkla. Han pekar mot en karg ö och berättar att dit skeppades grekiska skolbarn under den turkiska ockupationen. I smyg fick de lära sig lära och skriva på modersmålet under överinseende av en präst.
Strandlinjen innanför ön är kantad av små sandvikar där getter tycks vara de enda besökarna. Hit skjutsar Andreas smekmånadspar, men det går också utmärkt att ta bilen till det vitkalkade klostret längst ut i bukten. Därifrån leder en stig tillbaka längs kusten.
Vilken av stränderna blir favoriten? Läs mer i sista delen imorgon!
Missade du första delen? Spana in den på länken nedan:
Jungfrufisk
eva wiklund
Publicerad: 2009-03-13 

Sponsrade erbjudanden:
Kalifornien vs. Florida
Foto: Marie78 (v) och Susabel (h)
Västkust eller östkust? De två delstaterna Kalifornien och Florida är ganska olika i karaktär – hitta din favorit!
– Hit vill vi åka i sommar
Medlemsbild: Jungfrufisk
Grekland, Italien och Kroatien när medlemmarna väljer.
Vi tipsar om charterklassiker och utmanare. 3  
Hetast i Barcelona
Medlemsbild: Ali
Anne-Li tipsar om vad som är bäst just nu Det går mot varmare tider och Barcelona är en perfekt stad att möta våren i. Här är de bästa tipsen om parker, vårens första bad och kärleksfullt firande.
Mer Barcelona. Flyg, hotell, erbjudanden och inspiration.
Påskens billigaste solresor
Medlemsbild: Nickeoeve
Vill du äta ditt påskägg på en ö i Medelhavet? Inte bokat påskresan ännu? Här är sista-minutenlistan.
Alla Sveriges sista-minutenresor. Jämför priser från de mest populära sajterna.
Förverkliga drömresan – bli vår resereporter!
Medlemsbild: Biggelo
Reseguiden betalar din reportageresa. Vi söker dig som vill göra ett reportage på din drömresa. 34  
Anmäl dig direkt här. Hela världen ligger för dina fötter – välj ett resmål och presentera din idé.
Linda kommer att arbeta med reportern. Fick jobbet som presentatör. 4  
Fjärran länder lockar många. Vi har pratat drömmar med 2009 års turistinspiratör Sierra.
Weekend i Stockholm under 1500 kronor
Medlemsbild: Rolf_52
Med liten budget i huvudstaden. Våren är en perfekt tid för ett besök och det behöver inte kosta skjortan.
Mer Stockholm här. HItta hotell, erbjudanden och fler artiklar.
Därför ska du bli medlem på Reseguiden
Detta får du med ett medlemskap. Fullmatat nyhetsbrev, tävlingar, inspiration, nya vänner och mycket mer.
– Chicago är min bästa weekendstad!
Medlemsbild: Hkn
Weekendproffset Håkans 3 måsten i Chicago. Här tipsar han om trevliga restauranger och saker man inte får missa.
Gillar du amerikanska storstäder? Här hittar du allt om USA på ett ställe. Kolla in resor, erbjudanden och bilder.
Hitta hotellet med bästa strandläget!
Medlemsbild: Familyb
Alla charterbolagens hotell på en karta. Nu kan du jämföra både resor, priser och läge.
Gå till chartersöket. Surfa runt på kartan och hitta din resa.
Billigt pund ger London-rea
Medlemsbild: Jimhan
Fynda på resor, hotell och shopping. Nu kan du spara pengar på vårens weekendresor.
All om London på ett ställe. Här hittar du resor, erbjudanden och shoppingtips!
Grekland – stor charteröversikt
Medlemsbild: Zorrito
Alla resor till alla öar. Populära Grekland har gott om charter – här är sommarens resor.
Så funkar all-inclusive
Medlemsbild: Liisaa321
Semester – med allt inkluderat. Välj mellan små och stora prislappar och håll koll på semesterbudget. 6  
Trend: Charterhotell för vuxna – lugn och ro fick en helt ny betydelse. Hotellet blir en allt viktigare del av semestern. Vi gör en djupdykning bland charterhotellen som välkomnar vuxna som reser utan barn. 1  
Tunisien – badparadis till lågpris. Inför sommaren satsar flera charterbolag stort.
– Thailand har blivit vårt favoritland!
Medlemsbild: Famlofquist
Familjen Löfquist tipsar inför resan med barnen. Att backpacka har blivit en självklarhet för familjen och de föll pladask för Thailand redan 2006. Här är deras bästa tips för att hålla både vuxna och barn nöjda.
Turkiets bästa all-inclusive
Bild: Solresor
Anläggningar med det lilla extra! Vi har plockat ut några riktiga russin ur det svenska charterutbudet.
Lyxiga erbjudanden i Turkiet. Kolla in alla erbjudanden med all-inclusive på Reseguiden.
Hit åker du i påsk
Medlemsbild: Marex23
Restips för olika sällskap. Påsken kommer tidigt i år och det är mindre än en månad kvar. Här har vi tagit fram de bästa resorna för varje sällskap: kill- eller tjejgänget, det romantiska paret eller familjen.
Fler påskresor här. Paketerbjudanden både i Sverige och utomlands.
Sista-minuten
Hotellrummet blev 40% billigare
Medlemsbild: Calypso
Därför ska du jämföra. Alla stora hotellsajter i en sökning. Lågpristrenden har kommit för att stanna.
Här hittar du ditt hotell. Sök hotell från 37 sajter samtidigt.
– Jag längtar redan tillbaka till Boracay
Medlemsbild: Mbild
Höjdpunkter från Filippinerna. Martin berättar om spännande möten och kilometerlånga paradisstränder.
Nyfiken på Filippinerna? Hitta din resa och massor med inspiration här.
Snart dags för TUR-mässa
Bild: Maria Egeland
Få värdefulla resetips i Reseguidens monter. Årets största resehändelse närmar sig och Reseguidens monter bjuder på ett välfyllt mässprogram med inspirerande gäster den 27-28 mars.
Detta händer på TUR. Nu har nedräkningen till årets stora reshändelse börjat.
Höjdpunkter från TUR 2009. Kolla in filmen som sammanfattar förra årets mässa.
5 måsten i Sydafrika
Medlemsbild: Alex81
Självklara stopp på din första resa. I sommar går VM i fotboll av stapeln i Sydafrika och landet är hetare än någonsin. Här tipsar vi om fem höjdpunkter för dig som besöker landet för första gången.
Mer Sydafrika. Här kan du hitta flyg, hotell, erbjudanden, paketresor och inspiration.
Femstjärnig lyx under 1000-lappen
Medlemsbild: Chriholm
Gör hotellkap när du bokar på nätet. Den som har lite tålamod kan fynda billiga lyxhotell.
Jämför priser på hotell. På Reseguiden kan du söke genom hotellutbudet från över 500 000 hotell och 37 resesajter.
Topplistpuff
Prisvärd lyx på Medelhavskryss
Bild: Norwegian Cruise Lines
Upplev nya platser – varje dag. Glöm inte kryssning som ett bekvämt och prisvärt alternativ till charterresan.
Kolla in alla kryssningserbjudanden. Kanske hittar du sommarens kryssning redan nu.
– Upptäck Vietnam innan det är för sent!
Medlemsbild: Valtras
Johannes ville uppleva något nytt och spännande i Asien. Här är hans 5 måsten i södra Vietnam. 3  
Mer Vietnam här. Hitta resor och inspiration inför din resa.
Megaguide till Turkiets badorter
Medlemsbild: Doris32
Alla charterorter i stor översikt. Med Reseguidens stora guide hittar du rätt bland landets bästa badorter. 1  
– Leros är mitt andra hem. Agneta har besökt den grekiska ön 16 gånger – här berättar hon varför.
Santorini – romantikens ö. Det är svårt att inte falla pladask för den grekiska öns skönhet.
Badglädje på Kroatiens Riviera. Kristallklart hav, gröna pinjeskogar och dramatiska klippor.
Möt värmen på Cypern. Boka in årets första bad – redan i maj är håller badvattnet över 20 grader!
Våra grekiska favoritöar. Kreta, Rhodos, Santorini, Samos och Korfu är bäst när medlemmarna tycker till.
Nu lyfter vårens nyheter. Medelhavet i fokus när lågprisbolagen släpper nya linjer. 2  
Kalabrien – det riktiga Italien. I sommar är det svenskarnas tur att charmas av italienarnas egen favorit.
Nu satsar Gran Canaria på spa. Vi listar fem lyxiga spahotell på charterfavoriten Gran Canaria.
Sex romantiska resor
Medlemsbild: Lialu
Bästa gåvan: en kärleksresa. Vad sägs om att ge bort en romantisk resa i present? Reseguiden tipsar om sex platser som får hjärtat att bulta lite extra. 1  
Kolla in erbjudanen på sajten. Kanske hittar du något som passar för er?
Medlemmar som har besökt Grekland  (Se fler)
Jämför priser Grekland
(Mer Grekland)
Annonser ▼
Erbjudanden (Se fler)
All Inclusive på Rhodos med Fritidsresor
Efterfrågan på All Inclusive bara ökar. Det måste bero på att all...
Fritidsresor
Boka nu! Castro Hotel 4* 1v fr 5700:-
Den ultimata familjeupplevelsen i Grekland med all inclusive. Mys...
Nazar
1v direkt Plataniás på 2* hotell!
Charter med Apollo till Plataniás 2898:- pp. Ett enklare lägenhe...
Apollo
Förhöj semesterupplevelsen - boka Inclusive
För dig som prioriterar bekvämlighet och god mat, men som också v...
Ving
Annons ▼ּ
Höjdpunkter
Detta är Reseguiden
Medlemsbild: Aida
Detta är Reseguiden
Så funkar Sveriges bästa sista-minutensök
Medlemsbild: Onfire

RESTIPS Vi guidar dig till den billigaste sista-minutenresan när semestersuget slår till.
Alla resor på ett ställe.

Utse Skandinaviens bästa skidort
Bild: Rikard Andreasson

TÄVLING Ligger skidåkning dig varmt och hjärtat? Var med och rösta fram Norge och Sveriges bästa skidort.

Nu bokas sommarens semesterhus
Medlemsbild: Jontelito

RESTIPS Nu bokas sommarens semesterhus.
Så hittar du ditt drömboende.

– Vi åkte på roadtrip i Kalifornien
Medlemsbild: Sofftich
– Vi åkte på roadtrip
i Kalifornien
Populära resmål
AtenRhodosKretaKosThessaloníkiKretaSantoriniKorfuKretaZakynthos
Mer » Sista-minuten
Turkiet1 590 kr
Spanien999 kr
Egypten1 750 kr
Tunisien2 399 kr
Portugal2 895 kr
Grekland1 799 kr
Mer » Flyg
Stockholmfr. 616 kr
Köpenhamnfr. 617 kr
Göteborgfr. 684 kr
Beirutfr. 2 655 kr
New Yorkfr. 4 019 kr
Bangkokfr. 4 917 kr
Mer » Bloggar
Att resa iväg från Dalarna
Hej alla resglada! Snart är allt klart i säter och flytlasset går f...
17 Mar 2010
Lon!
Idag har Karolina Berglund fatt sin forsta lon! Sprang ner till ATM im...
17 Mar 2010
Planering inledd
Jag och min syster Annichen, 21, har börjat planera vårt nästa äventyr...
16 Mar 2010 - Sverige